×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 982.

projektowanie stron Toruń

Agencja marketingowa

"biuro

Turystyka

Wypożyczalnie aut coraz bardziej popularne

Firmy wypożyczające samochody stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Pomimo tego, że wiele osób posiada samochody, a nawet wydawałoby się że rzadko kto auta nie posiada jest wiele tych, którzy mają wyłącznie prawo jazdy. Brak samochodu nie każdemu znacznie doskwiera, ponieważ nie każdy potrzebuje pojazdu na co dzień. Niemniej bywają takie sytuacje, kiedy auto jest nam potrzebne natychmiast. Zakup raczej nie wchodzi w grę w związku z czym trzeba szukać innych rozwiązań. Pożyczenie od kogoś bliskiego bywa trudniejsze, niżeli skorzystanie z wypożyczalni.

Wysokiej jakości przewozy osobowe

Przyzwyczajeni do podróżowania autobusami, pociągami, własnymi samochodami czy nawet samolotami bardzo się zdziwiliśmy jak na ryku pojawiły się busy do Holandi Bydgoszcz, które swoją wysoką jakością usług stały się dużą konkurencją dla powyżej wspominanych środków lokomocji. Być może na początku klienci nie mieli przekonania, że busy mogą okazać się lepszą alternatywą, niemniej obecnie podróżujący nie mają ku temu żadnych wątpliwości. Główną zaletą jest fakt, iż busy zawożą swoich klientów pod wskazany adres. Nie muszą więc oni wysiadać na przymusowych przystankach martwiąc się czym dojadą na docelowe miejsce. Nie ma nic lepszego jak pewność dobrego wyboru, co w tym przypadku okazuje…

Olsztyński Rynek

Podobnie jak w każdym innym mieście tak samo w Olsztynie centralnym miejscem okazuje się być rynek. To właśnie na Starówce mieści się najwięcej ciekawych zabytków, których nie można przeoczyć odwiedzając owo miasto. Jako pierwsze warte polecenia są zabytkowe kamieniczki, które w rzeczywistości okalają cały rynek. Wybudowane zostały w odstępie XVII i XIX wieku. Wiele z nich charakteryzuje się arkadowymi podcieniami. Kolejnym wyróżniającym się budynkiem jest Dom Burmistrza, który w Olsztynie powstał w XIV wieku i uważany jest jako najstarszy z wszystkich obiektów na olsztyńskim Rynku. Oczywiście spacerując po rynku jest jeszcze wiele innych ciekawych i historycznych budowli, które nie tylko…

Las Miejski

Każdy olsztynianin wie, że Las Miejski jest bardzo atrakcyjnym miejscem gdzie można zobaczyć mnóstwo ciekawych rzeczy. Oprócz malowniczej zieleni, która bez wątpienia potrafi zachwycić i przyciągać ludzi na łono natury wartymi uwagi jest przełom rzeki Łyny gdzie odbywają się spływy kajakowe, trasy rowerowe, oraz cztery rezerwaty florystyczne. Jak wiadomo życie w mieście często kojarzy się z utrudnionym dostępem do wypoczynku pośród zieleni. Ta kwestia nie dotyczy Olsztyna, ponieważ las zapewnia mieszkańcom i turystom mnóstwo wrażeń na świeżym powietrzu, a jego urocze zakątki można przemierzać zarówno na pieszo jak także rowerem. Bez względu na to czy chcemy odpocząć czy czynnie spędzić…

Rezerwat przyrody Mszar

Śródleśne torfowisko znajdujące się na terenie Lasu Miejskiego w Olsztynie zostało objęte ochroną w 1907 roku. Powierzchnia rezerwatu to 4,45 ha. Dlaczego postanowiono chronić to miejsce? Głównie dlatego, iż chciano zachować torfowiskowych zbiorowisk roślinnych gdzie znajdują się chronione, a także rzadkie gatunki roślin. Rezerwat to także zagłębienie bezodpływowe, gdzie dawno temu znajdowało się jezioro, a teraz wypełnione jest torfem, średnio na 13 metrów. Z kolei powierzchnia owego torfowiska wynosi 115 m n.p.m. (kilkanaście metrów ponad poziomem wody usytuowanego niedaleko Jeziora Długiego). Teren ten oznaczony jest tablicą, jako Rezerwat Przyrody Mszar o czym wiedzą mieszkańcy i większość turystów.

Elektrownia wodna - Łyna

W 1907 roku wybudowano elektrownię wodną, jaka korzysta z wód dwóch rzek, a mianowicie Łyny i Wadągi. Tuż przy końcu przełomu obu rzek zbudowano tamę ziemną o wysokości piętrzenia 5,5 metra. Warte uwagi jest to, iż zarówno turbiny jak i generatory, które działają w elektrowni wodnej pochodzą z okresu międzywojennego. Z kolei moc owej elektrowni to 0,7 MW. W grudniu 1907 roku energia elektryczna wytwarzana za sprawą owej elektrowni wodnej dała mieszkańcom mnóstwo radości, ponieważ za jej sprawą ruszyła trakcja tramwajowa na dwóch liniach, a mianowicie Dworzec Główny - Dworzec Zachodni, oraz Ratusz - Jakubowo. Po latach za sprawą elektrowni…

Jezioro Ukiel-Krzywe

Piękne jezioro Ukiel często nazywane również Krzywym mieści się między osiedlami Gutkowo, Dajtki, Likusy, oraz osiedlem Nad Jeziorem Długim. Składa się z czterech awenów gdzie ogólna powierzchnia owego jeziora to ponad 427 ha. Przewężenia, które łączą akweny zalicza się do zatok Kopernika, Miłej, Łabędziej Szyi i Grunwaldzkiej. Jeśli chodzi o brzegi jeziora należą one raczej do wysokich i stromych. Niektóre z nich są także zalesione. Generalnie jezioro Ukiel jest największe z wszystkich jezior należących do Olsztyna. To właśnie tutaj można wypocząć, ponieważ posiada ono swoją plażę miejską z przystaniami żeglarskimi, przystanią Olsztyńskiego Klubu Sportowego, kajakami, oraz ośrodkami wypoczynkowymi. Bardzo popularną…

Wieża widokowa

Wykonana z drewna wieża widokowa usytuowana na polanie nad jeziorem Kielarskim to idealne miejsce, by móc z wysokości 10 metrów rozejrzeć się dookoła owej okolicy. Głównie obserwuje się tam ptaki w tym również te drapieżne, oraz szereg innych zwierząt, które żyją lub polują w okolicy jeziora. Niektórzy mogą mieć więcej szczęścia i dostrzec dwa bieliki, które na wolność wypuścili leśnicy z olsztyńskiego nadleśnictwa, które od wielu lat prowadzone jest przez Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce. Z owej wieży widok jest na prawdę zachwycający. Nawet jeśli nie uda się nam zauważyć żadnego zwierzęcia czy ptaków bez wątpienia zrekompensuje nam to…

Wiadukt Kolejowy w przełomie Łyny

W przełomie Łyny, a w pobliżu ulic Artyleryjskiej, Żarskiej i Wyzwolenia znajdują się dwa wiadukty kolejowe, które przecinają szlak kolejowy z rzeką Łyną. W latach 1872-1873 zbudowano pierwszy z nich ponieważ zamierzano uruchomić pierwsze połączenia kolejowe z Olsztyna do Czerwonki, oraz Ostródy. Na masywnych filarach znajdują się trzy arkady, które bądź co bądź prezentują się pięknie. Był 1892 rok, kiedy doszło do ukończenia budowy południowego a zarazem bliźniaczego wiaduktu. Ich widok jest imponujący nie tylko patrząc z poziomu drogi. Wiadukty mają na tyle odpowiednią wysokość, iż podróżujący pociągami mogą przez okno obserwować niemal całą panoramę miasta. Warto również wiedzieć, że…

Stary Ratusz

Budynek ten został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku zaraz po tym jak Olsztyn uzyskał prawa miejskie. Do 1915 roku zajmowały go władze miejskie, niemniej budynek podobnie jak całe miasto dotknięty był sporym kawałkiem historii. Był rok 1960, kiedy obiekt ten wraz z większą częścią miasta został spalony. Po czterech latach odbudowano go, jednak jego wygląd różnił się od tego pierwotnego. Pierwszy budynek posiadał tylko jedno skrzydło od południowo zachodniej strony Rynku, natomiast nowy charakteryzował się piętrem gdzie urzędowały władze miasta, a parter i piwnice przeznaczono na lokale handlowe. Dodatkowo wybudowano wieżę będącą wartownią. Generalny remont obiektu wykonano w XVIII…

Jezioro Długie

Turyści, którzy przyjeżdżają do Olsztyna zazwyczaj kierują się nad jezioro Długie, które bez wątpienia jest idealnym miejscem na chwilę wytchnienia. Usytuowane w zachodniej części miasta, nieduże, bo zajmuje 26,8 ha, natomiast głębokie na 17,3 m czaruje swoim lustrem wody. Jezioro otacza mnóstwo zieleni, a także rezerwat Mszar, gdzie spokojnie mogą mieszkać zarówno ptaki jak także inne zwierzęta. Jeśli chodzi o odpoczynek, to jest to jak najbardziej odpowiednie miejsce. Nie tylko można zwyczajnie posiedzieć nad jego brzegiem, ale także wędkować. Do dyspozycji jest mnóstwo stanowisk, które chętnie zajmują miłośnicy wpatrywania się w spławik. Co prawda nie zawsze udaje się złowić dorodne…

Magazyn Solny

Niedaleko wjazdu na zamek przez most zwodzony na Łynie można zauważyć budynek, który został zbudowany w XVI wieku. Zaraz po tym jak powstał służył jako koszary dla załogi zamkowej. Dziś nazywany jest magazynem solnym, ponieważ w XIX wieku przez dwadzieścia lat przechowywano w nim sól. Na początku XXI wieku zajęto się pracami konserwatorskimi w owym magazynie i odkryto wiele ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest posadzka z XVI wieku, oraz pozostałości urządzeń grzewczych. Turyści mogą również zobaczyć rzeźbę dachową z interesującymi oznaczeniami ciesielskimi, która pochodzi z XIX wieku znajdującą się na poddaszu gdzie obecnie jest salka edukacyjna.

Bazylika konkatedralna św. Jakuba

Owy kościół został zbudowany w II połowie XIV wieku. Z racji tego, że zbiegiem lat konieczne były remonty, oraz inne renowacje w 1596 roku wieża bazyliki została wymieniona na nową, niemniej nie odstąpiono od stylu gotyckiego, w którym był zbudowany kościół - jej wysokość to 63 metry. W roku 1721 kościół został poddany przebudowie kaplic bocznych, a wykonawstwem tym zajął się Piotr Olchowski z Reszla. Był rok 1864, kiedy stan kościoła stawał się w coraz bardziej opłakanym stanie. W związku z tym, że groziło zawaleniem się murów koniecznie trzeba było zamknąć owy kościół. Nie zapomniano o nim jednak, ponieważ od…

Kaplica Matki Boskiej Wniebowziętej

Będąc w Olsztynie warto zobaczyć Kaplicę Matki Boskiej Wniebowziętej wzniesieniu przy Al. Wojska Polskiego, jaką wybudowano w 1881 roku. Prawie wiek kaplica była własnością rzymskokatolickiej parafii św. Jakuba, a dokładnie służyła jako kaplica cmentarna. Warto wiedzieć, iż polskokatolicka parafia w naszym mieście utworzona została 17 września 1965 roku. Niemniej zaczęto modlić się w tym miejscu dopiero w 1972 roku. Cmentarz, do jakiego kaplica przylega niestety już nie jest czynny. Wyposażenie Kaplicy Matki Boskiej Wniebowziętej to piękny obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który usytuowana na głównym ołtarzu. Dotarł on do Olsztyna w latach 60-tych prosto z Wrocławia. Z kolei jeśli chodzi…
Subskrybuj to źródło RSS

-1°C

Olsztyn

Przejrzyście

Wilgotność: 67%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 24 Mar 2016 6°C -1°C
  • 25 Mar 2016 7°C 2°C
Banner 468 x 60 px