projektowanie stron Toruń

Agencja marketingowa

"biuro

Rozliczenie roczne PIT 2016 z dochodów kapitałowych

Rozliczenia PIT 2016 dokonujemy na różnych formularzach w zależności od tego, z jakich źródeł uzyskiwaliśmy przychody i na jakich zasadach były one opodatkowane. Rozliczenie dochodów kapitałowych w roku podatkowym dokonujemy na formularzu PIT-38.

Termin i sposób złożenia deklaracji PIT 2016

Deklarację PIT-38  za 2016 należy złożyć do 30 kwietnia 2017 roku, czyli następującego po roku, w którym osiągaliśmy przychody z tytułu odpłatnego zbycia akcji, udziałów, innych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych lub wkładów w spółdzielniach.
 

Najczęściej podstawą do rozliczenia PIT-38 jest informacja PIT-8C otrzymana przez podatnika od biura maklerskiego prowadzącego jego rachunek kapitałowy. 

Po zebraniu danych potrzebnych do wypełnienia deklaracji PIT-38 możemy wypełnić deklarację i przekazać ją do właściwego urzędu skarbowego. Możemy zrobić to ciągle w sposób tradycyjny, czyli wypełnić druk pismem odręcznym/drukowanym i zanieść do okienka podawczego US lub wysłać za pośrednictwem poczty lub urzędu konsularnego. Możemy też skorzystać z wygodniejszej formy rozliczenia pit 2016 https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/ przez internet.
 

Załączniki

Deklarację PIT-38 można wypełnić przez internet w programie do rozliczenia PIT 2016 przez internet. Nie trzeba czytać instrukcji, jak rozliczyć pit przez internet.  Dobry program do rozliczania pit pomoże w poprawnym wypełnieniu zeznania. W programie będziemy też mieli dostępne załączniki do formularza PIT-38: PIT/ZG oraz ZAP-3. 

Załącznik  PIT/ZG będziemy musieli wypełnić, jeżeli dochody osiągnęliśmy poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym.
 

ZAP-3 jest to zgłoszenie aktualizacyjne osoby będącej podatnikiem. Formularz służy do zgłoszenia miejsca aktualnego zamieszkania, danych kontaktowych oraz informacji dotyczących osobistego rachunku bankowego.
 

Wstępnie wypełnione zeznanie

Wypełniając PIT 2016 online można można skorzystać z PFR (Pre-Filed tax Return) , czyli wstępnie wypełnionego zeznania PIT-38.  Dostępne jest ono na stronie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów i można je pobrać korzystając z aplikacji programów do rozliczania PIT 2016.
 

Jest to nowość wprowadzona dopiero dla zeznań za 2015 rok. Podstawą do stworzenia zeznania wstępnie wypełnionego PIT-38 jest  informacja PIT-8C za za rok podatkowy, która została przekazana do organu skarbowego. Wstępne zeznania podatkowe można uzupełniać i zmieniać, np. dopisać nieuwzględnione przychody.
 

Dostęp do wstępnie wypełnionego rozliczenia proponowanego przez fiskusa uzyska się po wprowadzeniu danych uwierzytelniających podatnika, w przypadku składania zeznania małżeńskiego - obu małżonków. Trzeba podać: identyfikator podatkowy (NIP albo PESEL), pierwsze imię, nazwisko, datę urodzenia oraz kwotę przychodu za poprzedni rok podatkowy.

Rozliczenie PIT 2016 przez internet jest wygodne i bezpieczne.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 12 czerwiec 2017 13:28

-1°C

Olsztyn

Przejrzyście

Wilgotność: 67%

Wiatr: 6.44 km/h

  • 24 Mar 2016 6°C -1°C
  • 25 Mar 2016 7°C 2°C
Banner 468 x 60 px